Not Defteri | Kamusa uzanan el, namusa uzanmıştır~ Cemil Meriç ~
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Not Defteri | Kamusa uzanan el, namusa uzanmıştır~ Cemil Meriç ~

Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır~ Ludwig Wittgenstein ~

AnasayfaŞairlerimizPoetik MetinlerBulabileceklerinKitapLatest imagesPortalliGaleriAramaKayıt OlGiriş yapgerçekler adına...

ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site?

4 posters
YazarMesaj
pardus
ADMİN
ADMİN
pardus

ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Empty
MesajKonu: ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site?   ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 1:55 am

görüşleriniz bize ışık tutacaktır kardeşlerim
http://frm.ekshi.net/stephen.hawking.2505.html
zeynep
İKİDELİ Moderatör
İKİDELİ Moderatör
zeynep

MesajKonu: Geri: ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site?   ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 1:56 am

Fikirleri paylaşma babında özgürlükçü olmaya gayret gösteriyoruz ama ben bunun haricinde farklı özgürlüklerden bahsedeceğim biraz..

Forumlarda yazı eklerken ve mesaj yazarkenki kısıtlamalara ve kurallara bir gözatalım isterseniz..
Şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki; kuralsız forum karmaşadır.. Bazı uygulamalar ve kurallar düzgün ve temiz bir forum için şart..
Bakalım sanal dünyada forumlara yazı yazma raconu nasılmış?

1- Mesajın tamamının büyük harflerle yazılması.. (
Bu bizim forumda da yasak, çünkü büyük harf yazı dilinde bağırmak demektir.. Gerekmedikçe büyük harf kullanırsanız bağırmış oluyorsunuz.. Hatta bir foruma görmüştüm, birisi büyük harfle yazınca diğer üye "ne bağırıyorsun" gibilerden kızmıştı.. Kızmayalım efendim birbirimize, sessiz sakinnn mesajlaşalım inşALLAH..
bu yasağa uyalım, uymayanları uyaralım ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Wink )

2- Mesajlardaki harflerin boyutu büyük olmamalı.. (
bazı forumlarda mesajları büyük boyutlarda yazmak yasaktır.. standart boyutunda kalması için daima uyarı yapılır.. öyle 18-20 numaralı yazılara derhal güvenlik müdahale eder.. MazALLAH bi de şırlak renklerle kocaman yazıldı mı gözlere zarar efendim, okunmuyor.. ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Book
)

3- Mesajlarda renklendirme yapmak yasaktır.. (
yine standart olarak seçilmiş rengin haricinde renkli mesaj yazmak yasaktır bazı forumlarda.. Hatta kırmızı renk uyarı demektir ve kırmızıyı sadece yetkililer uyarı amaçlı kullanırlar..
)

4- Günde sınırlı sayıda başlık açmak.. (
bir günde aynı üye belirlenen sayının dışında başlık açamaz.. mesela 3-5 başlık dışında yeni açılan başlıklar derhal silinir.. Burda amaç ekleme yapmaktan çok, yazılan mesajları okumaya teşviktir.. "Şu foruma bi gireyim biraz başlık açayım da fukaralar nasiplensinler, benim de keyfim yerine gelsin" diye düşünenlerin düşüncesine, anında ninjalar müdahale ederler.. ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? A060
)

5- Uzun uzun yazıları ekleme yasağı.. (
vakit yetersizliği, göz yorulması gibi mazeretle uzun yazıların okunmadığı hepimizin malumu.. hatta bazen ekleyen bile okumamış oluyor, sadece eklemiş olmak için ekliyor.. bazı forumlarda bu haklı gerekçeyle izin verilmiyor uzun alıntılara.. uzun uzun mesajların okunma sayısı da bir şeyler anlatıyor sanırım.. anlayana..
)

6- Peşpeşe mesaj yazma yasağı.. (
buna flood deniyor.. peşpeşe yazmaktansa aynı mesajın içine "değiştir" butonuyla girip düzenleme yapılması gerekiyor.. ardarda mesaj yazanlara bazı forumlarda iyi gözle bakılmıyor.. bence de güzel bir uygulama..
)

7- Teşekkür ederim, eline sağlık, tşk. gibi kısa kelimelerden veya tek smileyden oluşan mesajlara izin verilmiyor.. (
katılımcıların konuyu zenginleştirecek bilgiler yazmasını teşvik amaçlanıyor.. çünkü bu kısa mesajlar ve tek smileyli cevaplar, okuyanlara bir katkıda bulunmadığı gibi, arada yapılması gereken forum temizliklerinde de zaten otomatikman temizleniyor.. Bazen de hoşumuza gidiyor ama kısa bir cevap yazmak istemiyoruz.. Ama "benim yazımı okudun ama bir mesaj yazmadın, kınıyorum seni; kınnnnnn" şeklinde, hatta bazen tekme tokata kadar gidebilen sohbetler yaşanmakta..
keşke boş boş mesaj yazmaktansa her yazdığımız mesajda okuyanlara bilgi verecek, neşelendirecek ve konuya katkıda bulunacak mesajlar yazabilsek.. forumlar daha bir anlamlı olurdu o zaman.. ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Comp )

Şimdilik forumlarda yasaklanan şeyler arasında aklıma bunlar geldi.. Bunların arasında sadece büyük harf yasağı var bizde.. Ayrıca bu yasaklarda tamamen haklı nedenlerle ve gerekçeleri sunularak uygulanıyor.. Asla kimseyi eleştirmek niyetiyle değilim, bazılarına hak vermemek elde değil doğrusu.. Sadece ne kadar özgürce davrandığımızı göstermek istedim.. Uyarı konusunda üyelerimizle mümkün olduğunca az muhatap olmaya çalışıyoruz..

ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Evil
googleabla

googleabla

MesajKonu: Geri: ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site?   ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 1:59 am

güncellenmesi gereken bir konu bence
konuşmak isteyen yokmu?
metallicayca

metallicayca

MesajKonu: Geri: ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site?   ikideli sizce ne kadar özgürlükçü bir site? Icon_minitimePaz Ara. 30, 2007 1:59 am

abla yaw bunlar özgürlük mü oluyo şimdi..!? =)) sanki kısıtlama gibi görünüyo burdan bakınca ama bu dediklerine yapmaya gayret edeceğim inşALLAH..=)) bu yazdıklarını duyurularda paylaş daha etkili olabilir belki...=) yazdıklarında haklısın ben kendimi uyardım şimdiden=))

bence gayet ılımlı bir site fakat herkes benim gibi düşünmeyebilir...yeni üyeler belki pek özgürlükçü bulamayabilir fakat siteyi ve siteyi kuran emek veren insanların yaptıklarını ve paylaştıklarını inceledikten sonra karar vermeleri daha mantıklı olur...

ayrıca kişiler memnun olmadıkları paylaşımları eleştirirken biraz daha dikkatli olmalı düşünerek, eleştiri yapması daha uygun olur çünkü bu eleştirinin sonunda karşıdaki kişinin alınma olasılığı çok fazla. burada eleştirilen kişi ise niçin eleştiri yapıldığını araştırıp düşünmeli mantıklı karar vermeli, hemen alınganlık yapıp karşıdaki kişiyi incitici mesaj atmamalı...

en önemlisi kimse kimseye önyargıyla yaklaşmasın kafasında tartıp düşünüp öyle yazsın...!!
kişilerin birbirlerine ufacık şeylerle darılmalarına hiç gerek yok..

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sizce OrtaOkul Mu?Lise Mi?
» Fazil Say'in degerlendirmesi ve tutumu sizce dogru mu?